Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG11SC
D38999/24FG11SC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG11SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24FG11SC.pdf
Availability of D38999/24FG11SC
QUANTITY
D38999/24FG11SC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG11SC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG11SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG11SC
Related LinksD38999/, D38999/24FG11SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG11SC Details Description
Related parts for D38999/24FG11SC
RES SMD 390K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC SOURCE RINGER CTRLR 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX W/PIN datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP FOR .00. RCPT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf