Panasonic Electronic Components EEV-EB2C101M
EEV-EB2C101M picture photo
Mfg. Part Number
EEV-EB2C101M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V SMD
Datasheet Download
EEV-EB2C101M.pdf
Availability of EEV-EB2C101M
QUANTITY
EEV-EB2C101M Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV-EB2C101M
Internal Part NumberEIS-EEV-EB2C101M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current583mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV-EB2C101M
Related LinksEEV-EB, EEV-EB2C101M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEV-EB2C101M Details Description
Related parts for EEV-EB2C101M
SURGE SUPPR 6OUT 6'CORD W/REMOTE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC REG TRPL BUCK/LINEAR 16-MLF datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SNGL 12V OUT SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 9MM datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 77.2W 23.4A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 20POS datasheet.pdf
CAP FILM 110PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf