Amphenol Aerospace Operations D38999/24FG16BN
D38999/24FG16BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG16BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24FG16BN.pdf
Availability of D38999/24FG16BN
QUANTITY
D38999/24FG16BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG16BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG16BN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG16BN
Related LinksD38999/, D38999/24FG16BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24FG16BN Details Description
Related parts for D38999/24FG16BN
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BOOST 12V 2A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
UB ILLUM PUSHBUTTON CAP datasheet.pdf
CONN MATE-N-LOK HSG PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf