TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG16PD-LC
D38999/24FG16PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG16PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
D38999/24FG16PD-LC.pdf
Availability of D38999/24FG16PD-LC
QUANTITY
D38999/24FG16PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG16PD-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG16PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG16PD-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FG16PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG16PD-LC Details Description
Related parts for D38999/24FG16PD-LC
IC BATTERY GAS GAUGE 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DSUB 50 M PCR/A NM G50 datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50OHM PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf