TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24FG16SE-LC
D38999/24FG16SE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24FG16SE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT
Datasheet Download
D38999/24FG16SE-LC.pdf
Availability of D38999/24FG16SE-LC
QUANTITY
D38999/24FG16SE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24FG16SE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24FG16SE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24FG16SE-LC
Related LinksD38999/24, D38999/24FG16SE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24FG16SE-LC Details Description
Related parts for D38999/24FG16SE-LC
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST BLUE datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 150MA 1CH NO 6-SMD datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 7 INCH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf