Amphenol Aerospace Operations D38999/24JE35BN
D38999/24JE35BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24JE35BN
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
D38999/24JE35BN.pdf
Availability of D38999/24JE35BN
QUANTITY
D38999/24JE35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24JE35BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24JE35BN
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24JE35BN
Related LinksD38999/, D38999/24JE35BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24JE35BN Details Description
Related parts for D38999/24JE35BN
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 RED,RED,GRN,YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 24POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 44A 6 MOHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf