TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WB2SN-LC
D38999/24WB2SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WB2SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT
Datasheet Download
D38999/24WB2SN-LC.pdf
Availability of D38999/24WB2SN-LC
QUANTITY
D38999/24WB2SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WB2SN-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/24WB2SN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-2
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WB2SN-LC
Related LinksD38999/2, D38999/24WB2SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WB2SN-LC Details Description
Related parts for D38999/24WB2SN-LC
CONN STRAIN RELIEF 12 POS METRIC datasheet.pdf
IC AMP MULTIPLEX 400MHZ 10-MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CONTACT,SKT BODY,EXT PCTAIL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf