Amphenol Aerospace Operations D38999/24WE26SD
D38999/24WE26SD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WE26SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/24WE26SD.pdf
Availability of D38999/24WE26SD
QUANTITY
D38999/24WE26SD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WE26SD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WE26SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WE26SD
Related LinksD38999/, D38999/24WE26SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WE26SD Details Description
Related parts for D38999/24WE26SD
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 84.06X22 X 18.5" datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CRIMPING DIE SPL-0418-E1 datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 240POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 16MM datasheet.pdf