TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/24WG11AD
D38999/24WG11AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WG11AD
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/24WG11AD.pdf
Availability of D38999/24WG11AD
QUANTITY
D38999/24WG11AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WG11AD
Internal Part NumberEIS-D38999/24WG11AD
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WG11AD
Related LinksD38999/, D38999/24WG11AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/24WG11AD Details Description
Related parts for D38999/24WG11AD
CONN CABLE CLAMP SZ 24/28 OLIVE datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 6COL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SMV datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf