Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ29BN
D38999/24WJ29BN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ29BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
D38999/24WJ29BN.pdf
Availability of D38999/24WJ29BN
QUANTITY
D38999/24WJ29BN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ29BN
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ29BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ29BN
Related LinksD38999/, D38999/24WJ29BN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ29BN Details Description
Related parts for D38999/24WJ29BN
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE 7MH 0.3A VERTICAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 0.7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 120PS .050" SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 100V 1% BP 1812 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf