Amphenol Aerospace Operations D38999/24WJ61PB
D38999/24WJ61PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24WJ61PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
D38999/24WJ61PB.pdf
Availability of D38999/24WJ61PB
QUANTITY
D38999/24WJ61PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24WJ61PB
Internal Part NumberEIS-D38999/24WJ61PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24WJ61PB
Related LinksD38999/, D38999/24WJ61PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24WJ61PB Details Description
Related parts for D38999/24WJ61PB
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 900MW datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 330MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
KIT EVAL FOR DS8007 datasheet.pdf
IC SYSTEM CLK CHIP AMD-K8 56SSOP datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU SENSOR TOUCH/PROX 8UFDFPN datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf