TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FA98JE
D38999/26FA98JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FA98JE
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FA98JE.pdf
Availability of D38999/26FA98JE
QUANTITY
D38999/26FA98JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FA98JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26FA98JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MILA
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FA98JE
Related LinksD38999/, D38999/26FA98JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FA98JE Details Description
Related parts for D38999/26FA98JE
SLIDING LOCK POST KIT 10 PC PT datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET HEX 4PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP NIOB OXI 470UF 20% 2.5V 2917 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE MOD 175A 700V BLADE datasheet.pdf
RES SMD 35.2KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 542K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1100MM X 1250 datasheet.pdf