Amphenol Aerospace Operations D38999/26FB35AB
D38999/26FB35AB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FB35AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN
Datasheet Download
D38999/26FB35AB.pdf
Availability of D38999/26FB35AB
QUANTITY
D38999/26FB35AB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FB35AB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FB35AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FB35AB
Related LinksD38999/, D38999/26FB35AB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FB35AB Details Description
Related parts for D38999/26FB35AB
IC TRANSCEIVER 8BIT INV 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47K OHM 2012 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.75MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
UNIVERSAL MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 16DIP datasheet.pdf
SWITCH CAP GREEN datasheet.pdf
RELAY TIMER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf