TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FD19SA-LC
D38999/26FD19SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FD19SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FD19SA-LC.pdf
Availability of D38999/26FD19SA-LC
QUANTITY
D38999/26FD19SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FD19SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FD19SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FD19SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FD19SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FD19SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26FD19SA-LC
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SNGL 3IN POS-AND-OR SC70-6 datasheet.pdf
IC SWITCH TMDS BUFF 2:1 32LFCSP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
.75M INPUT CABLE 2 CONNECTORS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf