TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11AD
D38999/26FG11AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG11AD.pdf
Availability of D38999/26FG11AD
QUANTITY
D38999/26FG11AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11AD
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11AD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11AD
Related LinksD38999/, D38999/26FG11AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11AD Details Description
Related parts for D38999/26FG11AD
RES SMD 16 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 0.50MM 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 135 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 60C NC QC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 25POS 1MM 8" datasheet.pdf
TERMINAL MARKER DEK 5 FWZ datasheet.pdf
MEGOHMMETER datasheet.pdf
POT 6 OHM 12.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf