TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG11BC
D38999/26FG11BC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG11BC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26FG11BC.pdf
Availability of D38999/26FG11BC
QUANTITY
D38999/26FG11BC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG11BC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG11BC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG11BC
Related LinksD38999/, D38999/26FG11BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG11BC Details Description
Related parts for D38999/26FG11BC
TRANS 2NPN 15V 3A SM8 datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3048G/H1504TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
MICRO 31C S 120" RBW NI datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 630VDC datasheet.pdf