TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39PE-LC
D38999/26FG39PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG39PE-LC.pdf
Availability of D38999/26FG39PE-LC
QUANTITY
D38999/26FG39PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG39PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG39PE-LC
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
EDGECARD 132PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
TRANS PNP 35V 2A 8CHIPFET datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 LW SN/PB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
17+17 WAY M HORIZ SMT W/JS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf