Souriau Connection Technology D38999/26JB35PC
D38999/26JB35PC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JB35PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JB35PC.pdf
Availability of D38999/26JB35PC
QUANTITY
D38999/26JB35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JB35PC
Internal Part NumberEIS-D38999/26JB35PC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MILB
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JB35PC
Related LinksD38999/, D38999/26JB35PC Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JB35PC Details Description
Related parts for D38999/26JB35PC
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 16MM 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 3POS TIN datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 275mA 8-SO datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 11PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf