Amphenol Aerospace Operations D38999/26JD18PA
D38999/26JD18PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JD18PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JD18PA.pdf
Availability of D38999/26JD18PA
QUANTITY
D38999/26JD18PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JD18PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26JD18PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JD18PA
Related LinksD38999/, D38999/26JD18PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JD18PA Details Description
Related parts for D38999/26JD18PA
RES SMD 432K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IE-MINIMC/TELCO-LFPT, TP-TX/FX-C datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf
26500 7C 7#16 S TH PLUG AN LC datasheet.pdf
250 MHz Dual DCL IC datasheet.pdf