Amphenol Aerospace Operations D38999/26JG75PN
D38999/26JG75PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JG75PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JG75PN.pdf
Availability of D38999/26JG75PN
QUANTITY
D38999/26JG75PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JG75PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JG75PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4 (Coax)
Shell Size - Insert21-75
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JG75PN
Related LinksD38999/, D38999/26JG75PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JG75PN Details Description
Related parts for D38999/26JG75PN
RES 649K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR SMD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 50 OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
10 METER/YARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf