Amphenol Aerospace Operations D38999/26KG11SN
D38999/26KG11SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26KG11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26KG11SN.pdf
Availability of D38999/26KG11SN
QUANTITY
D38999/26KG11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26KG11SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26KG11SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
FeaturesFirewall Usage, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26KG11SN
Related LinksD38999/, D38999/26KG11SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26KG11SN Details Description
Related parts for D38999/26KG11SN
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC CPU SPRV 4K EE RST LO 14TSSOP datasheet.pdf
BIT TORQ-SET SZ8 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 30POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W SMBJ datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf