Amphenol Aerospace Operations D38999/26ME26SB
D38999/26ME26SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26ME26SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26ME26SB.pdf
Availability of D38999/26ME26SB
QUANTITY
D38999/26ME26SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26ME26SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26ME26SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26ME26SB
Related LinksD38999/, D38999/26ME26SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26ME26SB Details Description
Related parts for D38999/26ME26SB
IC COMP OPENDRN 1.6V DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 1.8A SOT223 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD PCB PNL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 27 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 180W datasheet.pdf
SEALED PT BULB D-EC ASSY G datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf