Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG39SN
D38999/26MG39SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG39SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MG39SN.pdf
Availability of D38999/26MG39SN
QUANTITY
D38999/26MG39SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG39SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG39SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG39SN
Related LinksD38999/, D38999/26MG39SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG39SN Details Description
Related parts for D38999/26MG39SN
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 4POS .156 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 60POS STR datasheet.pdf
IC FIFO PAR 64X4 35NS 16-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 55.1VWM 98VC DO204AC datasheet.pdf
VARISTOR 47V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf