Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG41SA
D38999/26MG41SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG41SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MG41SA.pdf
Availability of D38999/26MG41SA
QUANTITY
D38999/26MG41SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG41SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG41SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG41SA
Related LinksD38999/, D38999/26MG41SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG41SA Details Description
Related parts for D38999/26MG41SA
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 9/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" BOTTOM ENTR datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 150MA 3.18 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 111MM RND 86.2MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.2A SOT5 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf