Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ61PNLC
D38999/26MJ61PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ61PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ61PNLC.pdf
Availability of D38999/26MJ61PNLC
QUANTITY
D38999/26MJ61PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ61PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ61PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ61PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26MJ61PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ61PNLC Details Description
Related parts for D38999/26MJ61PNLC
IDC CABLE - MKC16A/MC16F/MKC16A datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS PIN datasheet.pdf
CORD GRIP, PG29, NPB, 2X13MM, PV datasheet.pdf
CONN PLUG 5P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf