TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD15SA-LC
D38999/26WD15SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WD15SA-LC.pdf
Availability of D38999/26WD15SA-LC
QUANTITY
D38999/26WD15SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WD15SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD15SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WD15SA-LC
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 6POS PCB TIN datasheet.pdf
IC VCXO 16.2-28MHZ 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf