TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WG11PE-LC
D38999/26WG11PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WG11PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WG11PE-LC.pdf
Availability of D38999/26WG11PE-LC
QUANTITY
D38999/26WG11PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WG11PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WG11PE-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WG11PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WG11PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WG11PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WG11PE-LC
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 20X2 COL/BLU datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
CONN SPRING 18POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
IC ASYNCH 8192X18 25NS 32PLCC datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf