TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WJ20PE-LC
D38999/26WJ20PE-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WJ20PE-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WJ20PE-LC.pdf
Availability of D38999/26WJ20PE-LC
QUANTITY
D38999/26WJ20PE-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WJ20PE-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WJ20PE-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationE
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WJ20PE-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WJ20PE-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WJ20PE-LC Details Description
Related parts for D38999/26WJ20PE-LC
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SMD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.3 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRIMP TOOL datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC datasheet.pdf