Omron D3V-11G2-2C25-K
D3V-11G2-2C25-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G2-2C25-K
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH LEVER SPST-NC 11A QC TERM
Datasheet Download
D3V-11G2-2C25-K.pdf
Availability of D3V-11G2-2C25-K
QUANTITY
D3V-11G2-2C25-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G2-2C25-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G2-2C25-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Product Training ModulesSnap Switches
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque125gf
Release Force14gf
Pretravel0.157" (4.0mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.062" (1.6mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G2-2C25-K
Related LinksD3V-11G, D3V-11G2-2C25-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G2-2C25-K Details Description
Related parts for D3V-11G2-2C25-K
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 205KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 80POS .050" SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf