Vishay/Dale D55342H07B10B0RTI
D55342H07B10B0RTI picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B10B0RTI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B10B0RTI.pdf
Availability of D55342H07B10B0RTI
QUANTITY
D55342H07B10B0RTI Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B10B0RTI
Internal Part NumberEIS-D55342H07B10B0RTI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B10B0RTI
Related LinksD55342H0, D55342H07B10B0RTI Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B10B0RTI Details Description
Related parts for D55342H07B10B0RTI
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
CONN SOCKET P5K .5MM 60POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 0.6A SYNC USP-6 datasheet.pdf
IC DSP 300MHZ 431FCPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf