Vishay/Dale D55342H07B470KRWS
D55342H07B470KRWS picture photo
Mfg. Part Number
D55342H07B470KRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342H07B470KRWS.pdf
Availability of D55342H07B470KRWS
QUANTITY
D55342H07B470KRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342H07B470KRWS
Internal Part NumberEIS-D55342H07B470KRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342H07B470KRWS
Related LinksD55342H0, D55342H07B470KRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342H07B470KRWS Details Description
Related parts for D55342H07B470KRWS
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RELAY SSR SPST SGL 0.2A 6SMD GW datasheet.pdf
FIXED IND 77UH 3A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
FLANGE FOR PJU 14X12 2/PKG datasheet.pdf
POWER CABLE CE 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PELTIER OT08,04,F0,0203,GG,W2.25 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50OHM PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS datasheet.pdf