Vishay/Dale D55342K07B7E32RTSV
D55342K07B7E32RTSV picture photo
Mfg. Part Number
D55342K07B7E32RTSV
Brief Description
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342K07B7E32RTSV.pdf
Availability of D55342K07B7E32RTSV
QUANTITY
D55342K07B7E32RTSV Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342K07B7E32RTSV
Internal Part NumberEIS-D55342K07B7E32RTSV
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342K07B7E32RTSV
Related LinksD55342K07, D55342K07B7E32RTSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342K07B7E32RTSV Details Description
Related parts for D55342K07B7E32RTSV
IDC CABLE-APR40A/ AE40G / APR40A datasheet.pdf
PAPER ELECTROSTATIC 60MM X 24M datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8A 8TSON-ADV datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf