Artesyn Embedded Technologies DA18-150EU-M
DA18-150EU-M picture photo
Mfg. Part Number
DA18-150EU-M
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 18W
Datasheet Download
DA18-150EU-M.pdf
Availability of DA18-150EU-M
QUANTITY
DA18-150EU-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DA18-150EU-M
Internal Part NumberEIS-DA18-150EU-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDA18-M Series
Featured ProductDA18-M Series Wall-Mount AC-DC Adapters
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package192
SeriesDA18-M
Region UtilizedEurope
FormWall Mount
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)18W
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.36" L x 1.10" W x 1.99" H (60.0mm x 28.0mm x 50.6mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorCEE 7/16
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DA18-150EU-M
Related LinksDA18-1, DA18-150EU-M Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
DA18-150EU-M Details Description
Related parts for DA18-150EU-M
CONN RCPT .100" 18POS GOLD PCB datasheet.pdf
REG SW 3.3V/5VIN 3A ADJ HORZ SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.34A 101 MOHM datasheet.pdf
1/8 INCH HST RED SM. 100' SPOOL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2915 datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 5.1X609.6MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.2NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
WHT 3 POS PLASTIC RTN R/L datasheet.pdf