ITT Cannon, LLC DAMME15PEA101
DAMME15PEA101 picture photo
Mfg. Part Number
DAMME15PEA101
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMME15PEA101.pdf
Availability of DAMME15PEA101
QUANTITY
DAMME15PEA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMME15PEA101
Internal Part NumberEIS-DAMME15PEA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMME15PEA101
Related LinksDAMME1, DAMME15PEA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMME15PEA101 Details Description
Related parts for DAMME15PEA101
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC TXRX IF RSSI LIMIT 28-QSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MX150 ASSY 15 RCPT 1X2 CSCPA BLK datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 100MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
4317 1/2"X9YD BULK PN06444 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf