ITT Cannon, LLC DAMME15SFA101
DAMME15SFA101 picture photo
Mfg. Part Number
DAMME15SFA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMME15SFA101.pdf
Availability of DAMME15SFA101
QUANTITY
DAMME15SFA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMME15SFA101
Internal Part NumberEIS-DAMME15SFA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMME15SFA101
Related LinksDAMME1, DAMME15SFA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMME15SFA101 Details Description
Related parts for DAMME15SFA101
CONN HEADER 12POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A TO220AB datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
AM60018-46 MALE CONNECTOR datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 80POS R/A GOLD datasheet.pdf
SPECIAL UMQ MAT 12X56 WITH SPEC datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf