| Internal Part Number | EIS-DBL5W5P500M40LF | |
| Standard Package | 80 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | D-Sub Connectors | |
| Series | DW | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Style | D-Sub, Combo | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 5 (Power) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Shell Size, Connector Layout | 3 (DB, B) - 5W5 | |
| Contact Type | Power | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Flange Feature | Housing/Shell (M3) | |
| Termination | Solder | |
| Features | Grounding Indents, Mounting Brackets | |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Current Rating | 40A | |