ITT Cannon, LLC DBM25SA197A190
DBM25SA197A190 picture photo
Mfg. Part Number
DBM25SA197A190
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DBM25SA197A190.pdf
Availability of DBM25SA197A190
QUANTITY
DBM25SA197A190 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBM25SA197A190
Internal Part NumberEIS-DBM25SA197A190
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBM25SA197A190
Related LinksDBM25SA, DBM25SA197A190 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBM25SA197A190 Details Description
Related parts for DBM25SA197A190
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
BOARD DEMO 25MSPS LTC2263-14 datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 1.65A 130 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IND 2.2UH 2A 20% SMD datasheet.pdf