FFF DBMF25P300
DBMF25P300 picture photo
Mfg. Part Number
DBMF25P300
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DBMF25P300.pdf
Availability of DBMF25P300
QUANTITY
DBMF25P300 Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMF25P300
Internal Part NumberEIS-DBMF25P300
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMF25P300
Related LinksDBMF2, DBMF25P300 Datasheet, FFF Distributor
DBMF25P300 Details Description
Related parts for DBMF25P300
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 16DIP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 1.25V REF 10-MSOP datasheet.pdf
IC PWR MNGMNT ATLAS 3G 247MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ACCEL DIG LO PWR 3AX 16LGA datasheet.pdf
RES 400 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 46C MIXED SKT J/N RECP datasheet.pdf
1000UF 40V 18X38MM 125C 8000H datasheet.pdf