ITT Cannon, LLC DBMY25PE
DBMY25PE picture photo
Mfg. Part Number
DBMY25PE
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DBMY25PE.pdf
Availability of DBMY25PE
QUANTITY
DBMY25PE Order Process
Ship out your order
Specifications of DBMY25PE
Internal Part NumberEIS-DBMY25PE
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DBMY25PE
Related LinksDBMY, DBMY25PE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DBMY25PE Details Description
Related parts for DBMY25PE
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.35A 6USON datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 9.88K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf