Hammond Manufacturing DC1004224
DC1004224 picture photo
Mfg. Part Number
DC1004224
Manufacturer
Product Category
Racks
Brief Description
CABINET STEEL 45.8X24X49.1 BLK
Datasheet Download
DC1004224.pdf
Availability of DC1004224
QUANTITY
DC1004224 Order Process
Ship out your order
Specifications of DC1004224
Internal Part NumberEIS-DC1004224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelDC1004224.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyRacks
SeriesDC100
Dimensions - Panel18.350" W x 42.060" H (466.09mm x 1068.32mm)
Dimensions - Overall45.810" L x 24.000" W x 49.100" H (1163.57mm x 609.60mm x 1247.14mm)
MaterialMetal, Steel
FeaturesFront and Rear Access
StyleEnclosed, Bottom, Front, Sides, Top
TypeEquipment Cabinet
DoorSteel
ColorBlack
Mounting RailsTwo Pair
VentilationFront
Shipping InfoDrop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DC1004224
Related LinksDC10, DC1004224 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
DC1004224 Details Description
Related parts for DC1004224
RES 160 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CORD COILED JEWEL TOPAZ 4MM 6' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM SQUARE T/H datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf
3.3UF 63V 5X12 85C AXI datasheet.pdf