ITT Cannon, LLC DCE37SF179A
DCE37SF179A picture photo
Mfg. Part Number
DCE37SF179A
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DCE37SF179A.pdf
Availability of DCE37SF179A
QUANTITY
DCE37SF179A Order Process
Ship out your order
Specifications of DCE37SF179A
Internal Part NumberEIS-DCE37SF179A
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCE37SF179A
Related LinksDCE37, DCE37SF179A Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCE37SF179A Details Description
Related parts for DCE37SF179A
CONN HOUSING SH 12POS 1MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RELAY SSR 1.2A 600V 8DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf