ITT Cannon, LLC DCME37SF
DCME37SF picture photo
Mfg. Part Number
DCME37SF
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCME37SF.pdf
Availability of DCME37SF
QUANTITY
DCME37SF Order Process
Ship out your order
Specifications of DCME37SF
Internal Part NumberEIS-DCME37SF
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCME37SF
Related LinksDCME, DCME37SF Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCME37SF Details Description
Related parts for DCME37SF
IC DAC 10BIT V-OUT I2C TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 310K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf