ITT Cannon, LLC DCMG-37S-J-A197
DCMG-37S-J-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DCMG-37S-J-A197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCMG-37S-J-A197.pdf
Availability of DCMG-37S-J-A197
QUANTITY
DCMG-37S-J-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMG-37S-J-A197
Internal Part NumberEIS-DCMG-37S-J-A197
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMG-37S-J-A197
Related LinksDCMG-37, DCMG-37S-J-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMG-37S-J-A197 Details Description
Related parts for DCMG-37S-J-A197
MODULE POWER ENTRY FAST TERM 6A datasheet.pdf
TRANS NPN 20VCEO 15MA MINI-3P datasheet.pdf
LED YELLOW-GREEN 0603 SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 13.513MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-48" BLACK datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 64 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf