ITT Cannon, LLC DCMM37SP
DCMM37SP picture photo
Mfg. Part Number
DCMM37SP
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCMM37SP.pdf
Availability of DCMM37SP
QUANTITY
DCMM37SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMM37SP
Internal Part NumberEIS-DCMM37SP
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMM37SP
Related LinksDCMM, DCMM37SP Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMM37SP Details Description
Related parts for DCMM37SP
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 256BGA datasheet.pdf
TERM EDGE 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf