ITT Cannon, LLC DDME36W4P
DDME36W4P picture photo
Mfg. Part Number
DDME36W4P
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 36 (32 + 4 Coax or Power) Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDME36W4P.pdf
Availability of DDME36W4P
QUANTITY
DDME36W4P Order Process
Ship out your order
Specifications of DDME36W4P
Internal Part NumberEIS-DDME36W4P
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions36 (32 + 4 Coax or Power)
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 36W4
Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDME36W4P
Related LinksDDME, DDME36W4P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDME36W4P Details Description
Related parts for DDME36W4P
RES SMD 5.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONNECTION HONEYCOMB 160POS GRN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 20FT CABLE datasheet.pdf