FFF DDMF24W7SN
DDMF24W7SN picture photo
Mfg. Part Number
DDMF24W7SN
Datasheet Download
DDMF24W7SN.pdf
Availability of DDMF24W7SN
QUANTITY
DDMF24W7SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMF24W7SN
Internal Part NumberEIS-DDMF24W7SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDMW HE507
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24 (17 + 7 Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 24W7
Contact TypeSignal and Power (Not Included)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating-
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMF24W7SN
Related LinksDDMF2, DDMF24W7SN Datasheet, FFF Distributor
DDMF24W7SN Details Description
Related parts for DDMF24W7SN
CONN HEADER 10POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC DAC DUAL I2C TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONN CAGE SFP 2X6 W/4 LIGHTPIPES datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMT RFI SHIELD CLIP 100% TIN datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
RFI SHIELD CAN 30X30X5MM datasheet.pdf
PNL MNT RED 5.8MM LENS NO WIRE datasheet.pdf