ITT Cannon, LLC DDMM50PN
DDMM50PN picture photo
Mfg. Part Number
DDMM50PN
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DDMM50PN.pdf
Availability of DDMM50PN
QUANTITY
DDMM50PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMM50PN
Internal Part NumberEIS-DDMM50PN
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMM50PN
Related LinksDDMM, DDMM50PN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMM50PN Details Description
Related parts for DDMM50PN
CONN HEADER .100 SINGL R/A 4POS datasheet.pdf
TRANS 2PNP 40V 0.2A SOT666 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RF MODULE 802.15.4 UF.L NO SW datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC CTLR NEG HOTSWAP A/R 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
D SUB FE 2W2C NON MAGNETIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf