ITT Cannon, LLC DDMME-50P-Z
DDMME-50P-Z picture photo
Mfg. Part Number
DDMME-50P-Z
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DDMME-50P-Z.pdf
Availability of DDMME-50P-Z
QUANTITY
DDMME-50P-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMME-50P-Z
Internal Part NumberEIS-DDMME-50P-Z
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMME-50P-Z
Related LinksDDMME, DDMME-50P-Z Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMME-50P-Z Details Description
Related parts for DDMME-50P-Z
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TDFN datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 26 POS FLASH datasheet.pdf