Diodes Incorporated DDZ5V6BSF-7
DDZ5V6BSF-7 picture photo
Mfg. Part Number
DDZ5V6BSF-7
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD323F
Datasheet Download
DDZ5V6BSF-7.pdf
Availability of DDZ5V6BSF-7
QUANTITY
DDZ5V6BSF-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDZ5V6BSF-7
Internal Part NumberEIS-DDZ5V6BSF-7
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±3%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr7.5µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageSOD-323F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDZ5V6BSF-7
Related LinksDDZ5V, DDZ5V6BSF-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DDZ5V6BSF-7 Details Description
Related parts for DDZ5V6BSF-7
CONN RECPT 5POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DUAL 4-1LN DATASEL/MUX 16SOIC datasheet.pdf
BPBS8B96CAP1 COVER KIT 96P datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS R/A TIN NAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
6 WAY MALE VERT CONNECTOR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2MA 1.7 OHM SMD datasheet.pdf