Murata Electronics North America DE2E3KY102MN3AM02F
DE2E3KY102MN3AM02F picture photo
Mfg. Part Number
DE2E3KY102MN3AM02F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2E3KY102MN3AM02F.pdf
Availability of DE2E3KY102MN3AM02F
QUANTITY
DE2E3KY102MN3AM02F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2E3KY102MN3AM02F
Internal Part NumberEIS-DE2E3KY102MN3AM02F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2E3KY102MN3AM02F
Related LinksDE2E3KY10, DE2E3KY102MN3AM02F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2E3KY102MN3AM02F Details Description
Related parts for DE2E3KY102MN3AM02F
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 100W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 556K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
20A3PH/480V3P4W MI SAFEWAY datasheet.pdf
MOS 24VDC/24VDC ACT datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf